کد خبر: 2500 ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۱

توسط محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل انجام گرفت

فرمول"سم طبیعی کنترل کننده مگس سفید گلخانه ای" به ثبت رسید

"فورمولاسیون سم طبیعی کنترل کننده مگس سفید گلخانه ای" به همت جمعی از اساتید و هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل در اداره کل مالکیت های صنعتی به ثبت رسید.

فرمول"سم طبیعی کنترل کننده مگس سفید گلخانه ای" به ثبت رسید

به گزارش ابصارخبر، محمد ضعیفی زاده معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل در گفتگو با خبرنگار ما گفت: امروزه با افزایش جمعیت و افزایش علم کشاوزی استفاده از محیط گلخانه ای برای تولید محصولات کشاورزی افزایش یافته است و بطبع حشرات در محیط مثل مگس سفید گلخانه افزایش یافته و آفت اصلی این مراکز تولیده شده است.

وی با اشاره به این که امروزه حضورحشرات از محیط گلخانه فرا رفته و به محیط آزاد و طبیعی راه یافته است گفت: این موضوع علاوه بر گلخانه ها در سطح شهرها از جمله تهران بزرگ نیز مشکلاتی ایجاد کرده است.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل افزود: با توجه به اینکه سموم شیمیایی اثرات مضرریبرای انسان و محیط زیست دارد و در همه جا بخصوص سطح شهر­ها نمی توان از آن استفاده کرد، گروه تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی بر آن شد تا سموم با منشا طبیعی فورمولاسیون کند تا علاوه بر نداشتن هیچگونه ضرر برای انسانها و موجودات، در همه مکان ها بتوان از استفاده کرد.

ضعیفی زاده خاطر نشان کرد: آزمایشات مربوط به اسپری پاشی این ترکیب در گلخانه­ های آلوده بصورت 5 درصد مخلوط در آب در عرض چند ساعت مجموعه مگس سفید را هم بصورت لارو و هم بصورت حشره کامل از بین می برد. 

وی به موارد مصرف مصرف سم تولیدی در دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل اشاره کرد و گفت: جالیز، سیفی جات، مزرعه سیب زمینی، توت فرنگی و ... بصورت مزرعه اینتنسیو و محصولات زیر پلاستیک  از جمله مصارف"سم طبیعی کنترل کننده مگس سفید گلخانه ای" است. 
انتهای پیام/

 


نظرات بازدیدکنندگان

bahman ehsanzadeh
۰۱:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۱

آرزوی موفقیت روزافزون برایتان دارم. تولید تجاری کردید یا هنوز طرحه؟