پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
دفتر ریاست جمهوری
مجلس شورای اسلامی
رونق تولید
ثبت نام خادمین شهدا
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مجمع وبلاگ نویسان اردبیل
پایگاه تحلیل های دانشجویی
بازی سایه روشن
راهیان نور دانشجویی شمالغرب کشور
23. اسفند 1397 - 13:50   |   کد مطلب: 7344
پایان نامه دانش آموخته دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان پایان نامه برتر در جشنواره پایان نامه های ایران جایزه ویژه پروفسور حسابی برگزیده شد.
 پایان نامه دانش آموخته دانشگاه محقق اردبیلی  جایزه ویژه پروفسور حسابی را کسب کرد

به گزارش خبرنگار ابصارخبر، محمدتقی آل ابراهیم عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی از برگزیده شدن پایان نامه دکتر بهروز خلیل طهماسبی دانش آموخته مقطع دکتری رشته علوم علف های هرز دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان پایان نامه برتر در رشته کشاورزی در جشنواره پایان نامه های برتر ایران –جایزه ویژه پروفسور حسابی(دوره دوم) خبر داد و گفت: موضوع این پایان نامه«پی جویی مکانیسم های مقاومت به سه علف کش گلایفوسیت، پاراکوات و دیکوات  در علف هرز بید علفی(Epilobium ciliatum) و سه گونه کونیزا(Conyza bonariensis ، C. canadensis و C. sumatrensis) جمع آوری شده از مزارع» می باشد.
وی با بیان اینکه این پایان نامه با راهنمایی اینجانب و با مشاوره دکتر رافائل دپرادو و دکتر اسکندر زند به عنوان مشاوران خارجی و داخلی انجام شده است، افزود: پایان نامه دکتر بهروز خلیل طهماسبی با همکاری تیم بین المللی از کشور اسپانیا و برزیل انجام پذیرفته که حاصل این کار چاپ سه مقاله  JCR در ژورنال های بین المللی و یک مقاله فارسی در مجلات علمی پژوهشی داخل کشور شده است.
آل ابراهیم با اشاره به جزئیات این پایان نامه، تصریح کرد: یکی از معضلات کشاورزی در کشور استفاده مداوم از مواد شیمیایی در قالب سموم علف کش جهت کنترل علف های هرز است که متاسفانه بعد از چند سال کاربرد علف های هرز نسبت به این سموم مقاوم شده و از سوی دیگر معضلات محیط زیستی این سموم برای موجودات غیرهدف و به ویژه انسان جبران ناپذیر است.
عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی خاطرنشان کرد: با بررسی سموم و پیدا کردن مکانیزم های مقاومتی موجود در گیاهان نسبت به سموم در دنیا به کشاورزان پیش آگاهی داده می شود که سموم خاص بعد از چند سال کاربرد این مشکل را ایجاد خواهند کرد و گزینه های جایگزین مدیریتی جهت کاهش دفعات کاربرد سموم و حفظ سلامت محیط زیست ارائه می شود.
وی گفت: دکتر بهروز خلیل طهماسبی بعد از دفاع از پایان نامه دکتری خود در دانشگاه محقق اردبیلی توسط اینجانب به وزارت جهاد کشاورزی معرفی و دوره پسا دکتری خود را از طریق بنیاد نخبگان در سازمان تحقیقات کشاورزی آغاز کرده است.

دیدگاه شما

آخرین اخبار