پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
دفتر ریاست جمهوری
مجلس شورای اسلامی
رونق تولید
ثبت نام خادمین شهدا
بازی سایه روشن
راهیان نور دانشجویی شمالغرب کشور
پایگاه خبری تحلیلی سبلانه
مجمع وبلاگ نویسان اردبیل
پایگاه تحلیل های دانشجویی
3. ارديبهشت 1398 - 15:17   |   کد مطلب: 7433
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ظهر امروز در جمع اصحاب رسانه به تشریح فعالیت های مجموعه دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در سال 97 پرداخت و گفت: ارتقای سواد سلامت مردم، رکن اساسی پیشرفت سلامت در جامعه است

به گزارش خبرنگار ابصارخبر، قدرت اخوان اکبری رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به تشریح عملکرد مجموعه دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در سال 97 پرداخت و گفت: سلامت مقوله جامعی است که فراتر از جسم انسان روح و روتان انسان را نیز در بر دارد.

وی افزود: اگر سلامت مردم در همه ابعاد تامین شود، سلامت جامعه نیز محقق خواهد شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تصریح کرد: هفته جهانی سلامت با شعار مراقبت‌های اولیه بهداشتی برای پوشش همگانی سلامت از هفته اول اردیبشهت ماه آغاز شده است که این شعار نشان‌دهنده اهمیت بهداشت و سلامت بوده و اولویت با پیشگیری و درمان است تا نهایتا به پوشش همگانی سلامت دست یابیم.

وی افزود:ایجاد درک بهتر  و اهمیت مراقبت از خود، پایه و اساس شعار سال  سلامت است و در اینخصوص تقویت فعالیت های دانشگاه جهت تحقق این شعار جهانی در اولویت است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در ادامه به تشریح برنامه های هفته سلامت در اردبیل پرداخت و گفت: اغلب برنامه های دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در این هفته معطوف به بحث آموزش سلامت در بین اقشار مختلف مردم است.

اخوان اکبری ادامه داد: دسترسی عادلانه به خدمات سلامت، آموزش و رشد سلامت، مشارکت اجتماعی و سلامت، مراقبت‌های اولیه و بهداشت و سلامت روان، حوادث و بحران‌ها، سبک زندگی سلامت محور و آخرین روز هفته به نام جمعیت و خانواده با توجه به اهمیت خانواده در رشد سلامت نام‌‌گذاری شده‌است.

وی تصریح کرد: با توجه به‌این‌که بدون مشارکت جامعه سلامت تحقق نمی‌یابد به‌طوری‌که ۷۵ درصد سلامت جامعه در اختیار خود مردم است سند سلامت استان اردبیل تدوین شده است که برنامه‌های عملیاتی برمبنای این سند با همکاری سایر ارگان‌های مربوطه انجام خواهد‌ شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه رکن اصلی و اساسی در دست یافتن به سبک زندگی سالم توجه به امر آموزش و اطلاع‌رسانی است، در طول هفته سلامت برنامه‌های مختلفی در خصوص ارائه آموزش‌های فرد‌به‌فرد و همگانی و اطلاع‌رسانی در‌این راستا انجام می‌گیرد که توجه به‌این امر از ارکان اصلی و اساسی رشد سلامت در جامعه است.

وی عنوان کرد: در روز پنجشنبه هفته جاری همایشی با موضوع پیشگری از شیوع سرطان برگزار می‌شود و برنامه ملی پیشگیری از سرطان در این همایش تبیین و در کنار آن روز جمعه نیز برنامه پیاده‌روی دور دریاچه شورابیل برگزار خواهد شد.

اخوان اکبری با اشاره به اقدامات انجام‌یافته در طول طرح تحول سلامت بیان کرد: در طول طرح تحول سلامت ۲۵۷ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این طرح هزینه شده‌است و بازسازی تمامی بیمارستان‌های دانشگاه، کاهش ۱۱ و نیم درصدی زایمان سزارین با انجام ۵۰ هزار زایمان طبیعی به صورت رایگان تا پایان سال ۹۷، استخدام ۱۰۰۰ نیروی پیمانی و... از جمله اقدامات انجام‌یافته در طول اجرای تحول سلامت بوده‌ است.

وی گفت: افتتاح اورژانس جامع بیمارستان با ۸۹ تخت در دو طبقه با مساحت ۳ هزار متر مربع با هزینه کرد ۱۴ میلیارد تومان از جمله اقدامات مناسب در راستای توسعه امکانات پزشکی استان بوده که با بازسازی و اضافه شدن اورژانس قدیمی به مساحت ۸۰۰ متر مربع به این مرکز، شاهد حضور یک مرکز اورژانس جامع در سطح استان خواهیم‌بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: افزایش ۱۴ هزار و ۵۰۰ متر مربع فضای آموزشی دانشگاه علوم پزشکی استان، احداث خوابگاه ۴۰۰ نفره دانشگاه، احداث کتابخانه دانشگاه، افزایش تعداد هیات علمی دانشگاه از جمله اقدامات در حوزه آموزشی دانشگاه است که در حال پیگیری است.

خبرنگار:یوسف نوروز

انتهای پیام/ج

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار