پربازدیدترین ها

کد خبر: 7689 ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۷

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل

مسئله آب و انرژی از بن بست های خطرناک پیش روی کشور است

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل با بیان اینکه تشکیل اتحادیه فعالان محیط زیست امروز یک ضرورت است، گفت: یکی از کارهای این اتحادیه تبدیل مطالبات نفیس محیط زیست به مطالبات عمومی و کارشناسی شده جهت طرح در مجامع رسمی کشور است.

مسئله آب و انرژی از بن بست های خطرناک پیش روی کشور است

به گزارش ابصارخبر، عصر امروز آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در جمع اعضای تشکل های محیط زیست سراسر کشور با بیان اینکه نشست ها و همایش های علمی در سطوح مختلف علمی،  اجتماعی و فرهنگی باید منتج به خروجی مناسب و عملی شود، گفت: امروز زمان نشستن، برخواستن ،گفتن  و شنیدن صرف سپری شده و یافته های همایش ها باید در کف جامعه ظاهر شود.

وی در ادامه سخنان خود با انتقاد از نمایندگان مجلس گفت: نمایندگان به جای سخنرانی در همایش ها بهتر است در مجلس به امور تصمیم سازی و تصمیم گیری برای سرنوشت کشور بپردازند.

امام جمعه اردبیل با بیان اینکه مردم با تمام وجود از نمایندگان خود حمایت می کنند، خاطرنشان کرد، نمایندگان نیز باید در برابر حمایت های مردم پاسخگو بوده و با تلاش مضاغف در مجلس پاسخ  مناسبی به اطمینان مردم بدهند

وی از آب، انرژی، صندوق بازنشستگی به عنوان بن بست های خطرناک پیش رو نام برد و گفت: نمایندگان مجلس باید در این زمینه ها از هم اکنون آماده بوده  و با بدست آوردن اطلاعات صحیح در تصمیم گیری های آینده نهایت دقت و مراقبت را انجام دهند چراکه  فردا ی ما، امروز دستان تصمیم گیرندگان امروز است.

عاملی به مقایسه فرهنگ استفاده از انرژی در ایران وکشورهای اروپایی  به خصوص کشورهای همسایه پرداخت و گفت: دولت های اروپایی ضمن تقسیم انرژی هایی چون برق و گاز با فرهنگ سازی نحوه مصرف علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی  ها، هزینه های اقتصادی کشور را نیز کنترل می کنند.

امام جمعه اردبیل افزود: در کشور ما به علت وفور نعمت های خدادای این مسئله مهم مورد غفلت واقع شده و ما انرژی های تجدید ناپذیر خود را به راحتی از دست می دهیم در حالیکه اغلب موارد نیز فاقد توجیه اجتماعی و اقتصادی برای کشور نیز است.

وی از مسئولین کشور خواست مصرف انرژی های فسیلی در کشور را کنترل و به حداقل میزان مصرف برسانند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در ادامه سخنان خود به بحث خودروها نیز اشاره کرد و گفت:در کشور های پیشرفته دنیا از خودروهای هیبریدی استفاده می کنند که بعضا نیز انرژی آنها از انرژی خورشیدی تامین می شود در صورتی که در کشور ما روز های پرتردد مصرف بنزین که خود عامل آلودگی محیط زیست نیز است بالغ بر 120میلیون لیتر نیز می رسد.

وی گفت: مسئله محیط زیست ایجاب می کند در برابر ورود یک دستگاه خودرو تازه به جامعه، یک خودروی مستهلک شده نیز اسقاط و از زده فعالیت خارج شود تا محیط زیست نیز آسیب کمتری وارد شود.

عاملی خواستار توجه به منابع طبیعی موجود در روستاهای استان شد و گفت: مسئولان امر باید در برابر حفاظت از منابع طبیعی تلاش کنند چراکه امروز تهیه گوشت در گرو تامین مرتع برای گوسفندان است که این امر خود نیز  عقب گرد در جنگل ها و باغات را در بر دارد که باز هم منجر از بین رفتن منابع طبیعی در استان و کشور می شود.

وی در پایان سخنان خود به تصمیم سازی در مجلس اشاره کرد و گفت: تصمیم سازان و مسئولان ارشد کشور باید قبل از اتخاذ تصمیم به جایگاه کشور نگاه کرده و با درک واقعیت ها  و حرکت های جهانی به تصمیم گیری بپردازند

عاملی خواستار تشکیل اتحادیه فعالان محیط زیست در کشور شد و گفت: تبدیل مطالبات محیط زیست به مطالبات عمومی و در مجامع رسمی کشور مانند مجلس باید در دستور این اتحادیه قرار گیرد چراکه کارکارشناسی شده با پی گیری های مستمر و نظارت بر اجرا آن هم توسط خود مردم باعث پیشرفت کشور می شود.

انتهای پیام/ج