پربازدیدترین ها

کد خبر: 7849 ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲

جشنواره جهادگران علم و فناوری بسیج در اردبیل +تصاویر

جشنواره جهادگران علم و فناوری بسیج با تجلیل از 20 دانشور نمونه در اردبیل به کار خود پایان داد.

جشنواره جهادگران علم و فناوری بسیج در اردبیل +تصاویر

جشنواره جهادگران علم و فناوری بعد از ظهر امروز با سخنرانی حسین قدیانی مسئول بسیج علمی و پژوهشی کشور و سردار بابازاده فرمانده سپاه حضرت عباس(ع) به همراه تجلیل از 20 دانشور نمونه از اقشار مختلف بسیج در سالن ولایت اردبیل به کار خود پایان داد.

تنها با جهاد علمی می توان در برابر تحریم‌ها ایستادگی کرد

سردار جلیل بابازاده فرمانده سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل در ابتدای این جشنواره با بیان اینکه بسیج، با اراده‌ترین و قوی‌ترین نیرو در برابر دشمنان است، اظهار داشت: دشمن همواره قصد داشته تا اراده ما را از بین ببرد اما این بسیج بوده که در تمام شرایط با وجود کمبودها و محدودیت‌ها اراده خود را حفظ کرده و سبب رشد و توسعه کشور شده است که این موارد را به خوبی می‌توان در طول ۴۰ سال گذشته مشاهده کرد.

وی به اهمیت برگزاری جشنواره جهادگران علمی نیز اشاره کرد و گفت: هدف از برگزاری این جشنواره شناسایی و معرفی پتانسیل‌های علمی استان و نمایش قدرت و اقتدار ۴۰ ساله بسیج در حوزه‌های علمی و پژوهشی است.

بابازاده در ادامه سخنان خودبه ماموریت های بسیج اشاره کرد و گفت: سه ماموریت مهم جنگ سخت، جنگ نیمه‌سخت و امنیتی و جنگ نرم برای بسیج تعریف شده که اولین ماموریت مرتبط با نیاز کشور و مردم و نظام است که در دوران دفاع مقدس به خوبی می‌توان رشادت‌های بسیجیان را ملاحظه کرد و نبوغ بسیج کمک بسزایی به نیروهای نظامی کشور کرد.

وی گفت: ماموریت جنگ نیمه‌سخت و امنیتی بسیج را می‌توان در مرزهای کشور مشاهده کرد که نیروهای بسیجی با کمک به مرزداران در تامین امنیت کشور نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

بابازاده در ادامه سخنان خود به تبیین سومین ماموریت بسیج پرداخت و گفت: ماموریت سوم بسیج تحت عنوان جنگ نرم است که نشان می‌دهد برای بسیج در تمام عرصه‌ها کار تعریف شده و بسیج در کنار تمام اقدامات خود از مباحث علمی غافل نبوده و در راستای شکوفایی استعداد جوانان عزیز هیچ وقت کوتاهی انجام نداده است.

فرمانده سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل در پایان سخنان خود با بیان اینکه در مقابل استکبار جهانی مقاومتی سرسختانه خواهیم داشت خاطرنشان کرد: نخبه علمی وظیفه سنگینی در عرصه بر عهده دارند چراکه تنها با جهاد علمی می توان در برابر تحریم‌ها ایستادگی کرد.

فن آوران جوان توانایی خنثی سازی، تحریم های دشمنان را دارند

حبیب ابراهیم‌پور رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل نیز در این جشنواره به تشریح وضعیت پارک علم و فناوری استان پرداخت و گفت:با وجود اعمال تحریم‌های همه جانبه می‌توانیم با ورود جدی جوانان کشورمان به حوزه فناوری بخش‌های زیادی از کشورمان را در برابر تحریم‌ها مصون سازی کنیم.

وی  با بیان اینکه جوانان نخبه استان اردبیل با فناوری مهندسی معکوس ۱۶ پروژه بزرگ ملی را در استان ساخت و به بهره‌برداری رساندند به تشریح نمونه هایی از فعالیت های نخبگان و فناوران اردبیلی پرداخت و گفت: از نمونه‌های مهندسی معکوس جوانان اردبیلی می‌توان به تولید یک دستگاه خرد کن خودرو اشاره کرد که قبلا به طریق مختلف از کشور آلمان با قیمت ۲۵ میلیارد تومان وارد می‌شد ولی جوانان نخبه اردبیل با مبلغ ۷ میلیارد تومان این دستگاه را در اردبیل تولید کردند.
وی ادامه داد: یکی دیگر از موارد معکوسی که توسط جوانان نخبه استان انجام شده است دستگاه لایروبی بنادر است، این دستگاه در بزرگ‌ترین بندر تجاری کشورمان نصب و راه‌اندازی شده که قبلا این دستگاه از کشور اوکراین وارد می‌شد.

رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل در ادامه سخنان خود اظهار داشت: در حال حاضر ۳۱۰ استارت آپ در پارک علم و فناوری استان اردبیل فعالیت دارند و در این حوزه‌ بیش از ۹۰۰ نفر در استان فعال هستند و با در نظر گرفتن فعالیت دانشگاه‌های سطح استان مانند محقق اردبیلی، علوم پزشکی، آزاد و جهاد دانشگاهی ۱۲۰ شرکت فناور و ۳۰ شرکت دانش بنیان در کل استان مشغول فعالیت‌اند.

وی افزود: باتوجه به افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی استارت آپ، شرکت‌های فناور و دانش بنیان به نسبت سال قبل ولی باتوجه به پتانسیل‌ علمی و فناوری موجود در اردبیل تعداد بیش از ۴۵۰ شرکت حوزه فناوری و استارت آپی برای استان رقم پایینی به شمار می‌رود.

رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: هر ماه حداقل ۲۵ تقاضا برای ورود به پارک علم و فناوری استان اردبیل ارسال می‌شود و باتوجه به این حجم از تقاضای جوانان استان، پارک علم و فناوری استان اردبیل نیازمند یک فضای مناسبی برای فعالیت هرچه بهتر است و این موضوع توجه ویژه مسؤولان استان را طلب می‌کند.

نمایشگاه فناوری استان اردبیل، تجلیل از خانواده شهید نقی نادعلی اوغلی و تجلیل از 20 دانشور نمونه از اقشار مختلف بسیج از جمله برنامه های این جشنواره در اردبیل بود.

انتهای پیام/ج