نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

آخرین مطالب

سرویس: اجتماعی کد خبر: 9266 ۰۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۴

علامه حسن‌زاده آملی به ملکوت اعلی پیوست

دقایقی قبل؛ علامه حسن‌زاده آملی دار فانی را وداع گفت.

علامه حسن‌زاده آملی به ملکوت اعلی پیوست

به گزارش ابصارخبر، ،یکی از نزدیکان علامه حسن‌زاده آملی اعلام کرد؛ علامه حسن‌زاده آملی دقایقی قبل دار فانی را وداع گفتند.

 علامه حسن حسن‌زاده آملی متولد اواخر سال ۱۳۰۷ در قریه ایرا بخش لاریجان شهرستان آمل است که از فیلسوفان متأله، فقیه، عارف، منجم و مدرس دروس حوزوی است.

این عالم برجسته و شهره جهان اسلام علامه ذوالفنون و علامه دهر بوده و در ادبیات، علوم غریبه، ریاضی، هیئت و طب تبحر خاص دارد همچنین معظم‌له به غیر از زبان فارسی و مازندرانی به زبان‌های فرانسوی و عربی نیز تسلط داشته، اشعار اثرگذار و جذاب به زبان طبری و فارسی دارد و تاکنون حدود ۱۹۰ اثر از علامه حسن‌زاده آملی به ثبت رسیده است.

منبع: فارس

حسن حسن‌زاده آملی(۱۳۰۷_۱۴۰۰ش) مشهور به علامه حسن‌زاده،فیلسوفو عارف شیعه ایرانی. او آثار بسیاری در فلسفه،عرفان، ریاضی، نجوم، ادبیات فارسی و عربی دارد. همچنین برخی از مهم‌ترین آثار فلسفی و عرفانی چوناشارات،شفاو شرح فصوص الحکم را تصحیح کرده و بر آنها شرح و حاشیه نگاشته است.

مهدی الهی قمشه‌ای،علامه شعرانی،علامه طباطباییوسید محمدحسن الهیاز اساتید وی بوده‌اند. حسن‌زاده آملی، آثار فلسفی و عرفانی مهمی مانندشرح منظومه،اشارات،اسفار اربعهو شرح فصوص قیصری را در دوره‌های متعدد تدریس کرده است. وی همچنین حدود ۱۷ سال به تدریس ریاضیات، هیأت مشغول بوده است.

حسن‌زاده آملی، کتاب‌هایی چوننهج‌البلاغه،اسفار اربعه،کشف المراد، کلیله و دمنه و گلستان سعدی را تصحیح کرده و دیوان اشعاری نیز به چاپ رسانده است.