نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

سرویس: فرهنگی و اجتماعی کد خبر: 9311 ۱۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸

رئیس هیات ورزش های سه گانه اردبیل:

زیبایی، کارآمدی و ماندگاری از الزامات طراحی و ساخت اماکن ورزشی است/ کوتاهی در طراحی و ساخت اماکن ورزشی، پذیرفتنی نیست

رئیس هیات ورزش های سه گانه اردبیل گفت: اماكن ورزشی از اساسی ترین بخش سخت افزاری در حوزه تربیت بدنی و ورزش است.

زیبایی، کارآمدی و ماندگاری از الزامات طراحی و ساخت اماکن ورزشی است/ کوتاهی در طراحی و ساخت اماکن ورزشی، پذیرفتنی نیست

به گزارش ابصارخبر، وبینار استاندارد طراحی و ساخت اماکن ورزشی عصر امروز با سخنرانی سید احمد عاملی رئیس هیات ورزش های سه گانه اردبیل در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.

عاملی در این وبینار به استاندارد های موجود در اماکن ورزشی پرداخت و گفت: اماكن ورزشی از اساسی ترین بخش سخت افزاری در حوزه تربیت بدنی و ورزش می باشد و جزء مهمی از تأسیسات سازمان های مردمی به شمار می روند و طراحی بهینه برای آنها از وظایف مهم برنامه ریزان و تصمیم گیرندگان شهری است.

رئیس هیات ورزش های سه گانه اردبیل بیان داشتند که در طراحی باید استعدادهای فضایی و غیرفضایی یک سرزمین را شناسایی شود، امکان انتخاب مکان مناسب برای كاربری های خاص را نیز در نظر گرفت.

وی همچنین طراحی اماکن ورزشی را تلاش اندیشمندانه، خالاقانه، مبتکرانه و نوآورانه دانست که از تفکر شروع و به ارائه محصولی زیبا، کارآمد، ماندگار و اصیل ختم می شود.  

عاملی در دانشگاه محقق اردبیلی گفتند: یک برنامه ریز شهری یا یک مهندس طراح ابینه ورزشی، قبل از طراحی ساخت (ابعاد، مساحت، موقعیت زمین و مصالح مرد نیاز) باید شرایط بومی، اقلیمی، نیازهای فردی جمعی افراد استفاده کننده آن مکان، تراکم جمعیت، فرهنگ منطقه، میزان دست رسی به ورزشگاه  را باید بررسی نماید تا باعث ایجاد یک فضای مانوس، زیبا، کارآمد، پویا و ایمن حاصل شود، کوتاهی در این موارد باعث اتلاف انرژی، سرمایه، وقت و خسارت جبران ناپذیر به جامعه متحمل میکند.

همچنین در ادامه سخنان خود به استاندارد اماکن ورزشی در بعد داخلی اشاره کردند و گفتند که برای اماکن ورزشی در بعد طراحی داخلی حتما حداکثر ظرفیت ورزشگاه،ریز فضا های مورد نیاز، در دست رس بودن قسمت های مختلف ورزشگاه، پارکینگ، شکل نمای خارجی و داخلی، داشتن ابعاد استاندارد ورزشی و انعطاف پذیر بودن به ورزش های دیگر را باید در نظر بگیریم.

عاملی خاطر نشان شد: پیکره ورزش با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی باشگاه‌های ورزشی و اعمال محدودیت‌های تمرینی، آسیب جدی دیده که امید است آسیب‌های گسترده دوران کرونا در پسا کرونا و در کوتاه مدت برطرف شود.

وی در آخر سخنان خود گفتند: برحسب ضرورت نیاز است که ورزش در خانه همچنان مورد تأکید مقامات بهداشتی و ورزشی کشور قرار گیرد و اهمیت آن نزد خانواده‌ها مرتب به مردم گوشزد شود، کما اینکه هر دم ممکن است با شیوع امواج جدید کرونا و پیک‌های جدید‌تر جامعه به سمت قرنطینه دوباره سوق داده شود، در این بین تجربه اولیه پویش‌های ورزش در خانه می‌تواند به کمک آید، به همین خاطر باید بر روی این پویش مهم مطالعه دقیق‌تر صورت گیرد و در راستای ارتقا و گسترش آن کوشش بیشتری شود تا به عنوان یک سپر محکم در مقابله با کرونا و هر ویروس دیگر در آینده به کار گرفته شود.

 

انتهای پیام/ج