پایگاه خبری تحلیلی ابصارخبر اردبیل ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان اردبیل:

۱۴۶۰۰ رزمنده اردبیلی تجلیل می شوند/ سالن سینمای دفاع مقدس در اردبیل راه اندازی می شود

واحد مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان اردبیل با بیان اینکه در اولین روز از هفته دفاع مقدس ۱۴۶۰۰ رزمنده استان اردبیل تجلیل می شوند گفت: همزمان با دومین روز از هفته دفاع مقدس نیز مرکز فرهنگی و فاز اول موزه دفاع مقدس اردبیل افتتاح می شود.

به گزارش ابصارخبر، علی واحد مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان اردبیل ظهر امروز در جمع خبرنگاران به تشریح برنامه های هفته دفاع مقدس پرداخت و گفت: برنامه های چهلمین سال دفاع مقدس از سوم خرداد در استان اردبیل آغاز شده  و تا کنون بیش از 60 عنوان برنامه اجرا شده است.

وی با بیان اینکه در هفته دفاع مقدس نیز بیش از 250 عنوان برنامه پیش بینی شده است، گفت: بخش اول برنامه های هفته دفاع مقدس یه مناسبت چهلمین سال دفاع مقدس از 15 الی 22 شهریور برگزار شد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان اردبیل بیان کرد: ۳۱ شهریورماه نمایشگاه چهل سالگی دفاع مقدس با هدف بازسازی عملیات کربلای ۵ افتتاح می‌شود و از ساعت ۹ صبح تا ۲۱ شب برای بازدید عموم مردم باز خواهد بود که با توجه به شیوع ویروس کرونا و وضعیت کنونی، ایستگاه‌های سلامت در مسیر رفت‌و‌آمد مردم ایجاد شده و در کنار آن تمهیدات لازم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و گندزدایی و ضدعفونی مسیر حرکت مردم انجام یافته است.

واحد تصریح کرد: همایشی که پیش از این قرار بود با حضور هزار نفر از رزمندگان در اردبیل برگزار شود به دلیل شیوع ویروس کرونا تعداد مهمانان تا ۲۵۰ نفر کاهش پیدا کرده و این برنامه نیز در سالن ولایت اردبیل با رعایت موارد بهداشتی برگزار می‌شود و در کنار آن برگزاری کارگاه‌های آشنایی با مبانی دفاع مقدس، کارگاه‌های آموزشی، همایش طلاب و روحانیون رزمنده و بسیجی، کارگاه‌های آموزشی تاریخ شفاهی و... از دیگر برنامه‌های چهل سالگی دفاع مقدس است.

وی با اشاره به رونمایی از کتاب‌های تالیف شده در حوزه دفاع مقدس ادامه داد: تا به امروز ۵۰ عنوان کتاب با محوریت دفاع مقدس تالیف و چاپ شده و در کنار آن ۱۰ عنوان کتاب صوتی نیز آماده شده است که بخشی از این کتاب‌ها در هفته دفاع مقدس رونمایی می‌شود و در کنار آن برگزاری نقد کتاب و برگزاری ۱۱۰ عنوان یادواره‌ شهدا به‌صورت رسمی و مجازی در تمام شهرستان‌ها از دیگر برنامه‌های هفته دفاع مقدس است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان اردبیل گفت: نهضت جمع‌آوری خاطرات رزمندگان از دیگر برنامه‌های ما است که هر روز نویسندگان خاطرات ۱۰ الی ۱۲ رزمنده را ثبت می‌کنند و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام یافته خاطرات ۱۲ هزار رزمنده به عنوان گنجینه عظیمی از خاطرات هشت سال دفاع مقدس تا اواخر اسفندماه جمع‌بندی نهایی می‌شود و در کنار آن طرح جمع‌آوری خاطرات مادران شهدا و رزمندگان نیز انجام می‌شود و این طرح نیز تا ۲۹ اسفندماه سال‌جاری به اتمام می‌رسد.

واحد با اشاره به بهره‌برداری از فاز اول مرکز فرهنگی دفاع مقدس اردبیل در مهرماه سال‌جاری تشریح کرد: فاز اول مرکز فرهنگی دفاع مقدس اردبیل در دوم مهرماه به بهره‌برداری می‌رسد و تکمیل این پروژه فاخر به عنوان یکی از مراکز فرهنگی که روایتگر دلاورمردی‌های شهدا، رزمندگان و ایثارگران برای دفاع از وطن افتخاری برای استان اردبیل خواهد بود.

وی بیان کرد: سالن آمفی تئاتر این مجموعه با ظرفیت ۳۱۰ نفر تا دو ماه آتی به اتمام می‌رسد و در کنار آن دو سالن دیگر به عنوان گالری دائم و موقت برای برپایی نمایشگاه دائمی و موقت هر کدام به متراژ یک هزار و ۴۰۰ متر مربع و بخش روایتگر این مجموعه فرهنگی با ظرفیت ۷۰۰ نفر از دیگر بخش‌های این مجموعه فرهنگی است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان اردبیل گفت: تا به امروز اعتباری بالغ بر ۱۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای احداث این مرکز فرهنگی هزینه شده و برای تکمیل آن نیاز به ۲۸ میلیارد تومان اعتبار است که در سفر اخیر معاون رئیس جمهور ۲۳ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل این طرح در نظر گرفته شده و امیدواریم با تخصیص این اعتبار، تا دهه فجر سال‌جاری شاهد افتتاح این مجموعه فرهنگی فاخر در استان اردبیل باشیم.

انتهای پیام/ج